- 27. novembra 2024
- Od:Michal Kmeť
- v:Blog
Každá jedna realizácia je pre nás výzva. Na miesto prác vždy ideme s rešpektom. No zároveň sa aj tešíme, čo nás na mieste čaká a akú skúsenosť si so sebou po prácach odnesieme. Tento krát nás vietor zavial do Šamorína a čakalo nás opäť niečo nové…
Nepriechodná cesta v Šamoríne
Niekedy sa náletové dreviny tak rozrastú, že zo zanedbaných pozemkov sa rozšíria prakticky všade. Bránia prístupu k stavbám, sťažujú prechod po lesných, či poľných cestách. Podobne to bolo aj v Šamoríne, kde nás čakalo odstraňovanie náletových drevín popri ceste, dlhej cca 250 m.
Náletové dreviny sa tu tak rozšírili, že bránili prejazdu po ceste k vodohospodárskemu objektu. Cesta bola prakticky neprejazdná alebo prejazdná len s veľkými problémami. Aby bola práca urobená poriadne, nestačilo len vyčistiť samotnú cestu a jej blízke okraje. Zákazník nás požiadal, aby sme začistili okraje cesty až na šírku dvoch metrov.
Svahová kosačka Green Climber v akcii
Ako prebiehalo čistenie cesty
Vyčistiť okraje cesty až do šírky dvoch metrov bolo dobré rozhodnutie. Ak by sme náletové dreviny vyčistili len z tesného okraja cesty, skôr či neskôr by sa situácia zopakovala a dreviny by sa opäť rozšírili na cestu. Išli sme teda na to.
Použitý bol, samozrejme, nosič náradia Green Climber s pracovným adaptérom – frézou TF125. Prečo bola potrebná TF125 – lesná fréza s wolfram-karbidovými zubami? Niektoré náletové dreviny už ani zďaleka neboli len chatrnými kríkmi, či mladými náletmi, ktoré sa dajú jednoducho odstrániť. Niektoré stromy mali hrúbku kmeňa až 15 cm! Bolo teda treba použiť poriadne silný stroj. Avšak nič, s čím by si Green Climber neporadil.
Kalkulátor cenovej ponukyZačali sme teda najprv na jednej strane a postupovali s čistením a odstraňovaním drevín postupne, po celej dĺžke úseku. Náletové dreviny sa frézovali a priamo na mieste drvili. Po vyčistení 250 metrového úseku z jednej strany sme prešli na čistenie druhej strany, kde bolo znečistenie v podstate rovnaké a rástli tu tie isté náletové dreviny. Dohromady trvali práce na 250 metrovom úseku z oboch strán 4,5 MTH.
Po vyčistení okrajov cesty sa nám naskytol doslova nový pohľad na okolie. Cesta k vodohospodárskemu objektu sa razom rozšírila. Teraz je prehľadnejšia, bezpečnejšia a v neposlednom rade aj pohodlnejšia.
Máte aj vy podobne zarastenú cestu a s náletmi si neviete poradiť vo vlastnej réžii? Netrápte sa a nechajte to na Green Climber. Za pár hodín si poradí aj s tým najzanedbanejším pozemkom!
majiteľ, nadšenec pre krajinnú architektúru
prírode milé obhospodarovanie