- 21. februára 2025
- Od:Michal Kmeť
- v:Blog

Bioodpad alebo organický odpad, je materiál, ktorý pochádza z rastlín, živočíchov a iných biologických zdrojov. V záhrade sa dá využiť na rôzne účely, najmä na kompostovanie, mulčovanie a využitie drevenej štiepky. Ako správne nakladať s bioodpadom v záhrade?
Čo je bioodpad
Bioodpad tvorí širokú kategóriu organických materiálov, ktoré pochádzajú z domácností, záhrad alebo poľnohospodárskej výroby. Môže to byť tráva, lístie, škrupiny z orechov, zvyšky rastlín, tráva, konáre, alebo drevené piliny. Súčasťou bioodpadu je aj kuchynský odpad, ktorý sa dá kompostovať. Zvyšky ovocia, zeleniny, škrupiny z vajec, čajové vrecúška, kávová usadenina či roztrhané papierové utierky sú skvelým materiálom na výrobu kvalitného kompostu. Tieto organické materiály sa počas kompostovania rozkladajú na humus, ktorý výrazne zlepšuje pôdu.
Bioodpad sa dá ekologicky spracovať a vrátiť späť do prírody vo forme kompostu alebo ako mulč, čo prispieva k zdravšej pôde a lepšiemu rastu rastlín.
Ako nakladať s bioodpadom
Existujú rôzne spôsoby, ako spracovať bioodpad. Najčastejšie v záhradách je:
- Kompostovanie. Kompostovanie je proces, pri ktorom sa organický materiálrozkladá za pomoci mikroorganizmov na humus. Kompost zvyšuje úrodnosť pôdy a podporuje rast rastlín.
- Mulčovanie. Mulčovanie je technika, pri ktorej sa na povrch pôdy nanáša vrstva organického materiálu, ako sú piliny, lístie, tráva alebo drevená štiepka.
- Využitie drevenej štiepky. Drevená štiepka je skvelý materiál na mulčovanie. Taktiež pomáha udržiavať teplo v pôde, čo je užitočné najmä v chladnejších mesiacoch a môže poslúžiť na zakrývanie rastlín, náchylných na chlad.
Prečo sa oplatí mulčovať?
Mulčovanie je jedným z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov, ako sa postarať o pôdu v záhrade. Okrem toho, že udržuje pôdu vlhkú, mulč zlepšuje jej štruktúru. Mulč môže byť z rôznych materiálov, ale najčastejšie sa používajú organické materiály, ako sú lístie, slama, tráva a drevená štiepka. Tieto materiály sa časom rozkladajú, čo prispieva k zvýšeniu úrodnosti pôdy.
Prečítajte si: Najčastejšie chyby pri mulčovaní. Ako sa im vyhnete?
Drevená štiepka je ideálnym materiálom na mulčovanie, najmä okolo drevín a kríkov. Jej použitie v záhrade má viacero výhod:
- Udržiava vlhkosť v pôde
- Chráni pôdu pred eróziou
- Podporuje rast rastlín a poskytuje im živiny
- Je prevenciou proti burine
Vyhadzovanie bioodpadu do komunálneho odpadu je už minulosťou. Kompostovanie, mulčovanie a využívanie drevenej štiepky sú skvelé spôsoby ako ušetriť a zlepšiť zdravie pôdy. S kompostovaním kuchynského odpadu alebo lístia si určite poradíte aj sami. No mulčovanie a štiepkovanie môžete nechať na odborníkov z GreenClimber. Naše nosiče náradia sa postarajú o štiepkovanie dreva a konárov, ale aj drvenie drevín lesníckou frézou. Samozrejmosťou je kosenie a mulčovanie veľkých plôch.
majiteľ, nadšenec pre krajinnú architektúru
prírode milé obhospodarovanie